Druhý stupeň/střední školy
MUZEUM TRILOPARK PRO DRUHÝ STUPEŇ A STŘEDOŠKOLÁKY
Věkové rozpětí: druhý a třetí stupeň; víceletá gymnázia
Časová dotace: 120 minut
Cena: 150 Kč. na žáka + pedagogický doprovod zdarma
Studenti mají možnost se komplexně seznámit nejen s historií života na planetě Zemi, ale především: přímo SI vyzkoušet různé metody paleontologického výzkumu. Veškeré aktivity jsou vytvořeny tak, aby – ruku v ruce s posilováním dovedností a klíčových kompetencí – lícovaly s výstupy učiva, případně aby je rozšiřovaly: v linii RVP pro základní a střední školy (vzdělávací oblast Člověk a příroda).
Program je co do obsahu vytvořený v přímé návaznosti na učivo ročníků, kde je geologie vyučována (9. třída, resp. kvarta), v nepřímé spojitosti pak na učivo všech ročníků druhého či třetího stupně vzdělávání v tom smyslu, že si studenti vytvoří hlubší povědomí o pojmech společenstvo, ekologie, evoluce, (paleo)geografie; prohloubí si povědomí o zázračné rozmanitosti života na Zemi atd.
Průběh interaktivně-vzdělávacího programu:
MUZEJNÍ ČÁST V EXPOZICI S DESÍTKAMI HAPTICKÝCH EXPONÁTŮ A STOVKAMI MODELŮ
Prostřednictvím zábavné prezentace se především dozvědí, že paleontologie neobnáší jen „hledání zkamenělin". Nenásilnou formou si osvojí, jak, proč a kudy v minulosti putovaly kontinenty („Kdy byly poblíž Berouna korálové útesy?"). Je jim též připomenut pojem „společenstvo" – v tom smyslu, že paleontologie zpravidla nezkoumá oddělené druhy, ale celá společenstva, migrace organismů, jejich adaptace apod. Po celou dobu obecného úvodu jim je k dispozici výstava reálných fosilií, na něž si postupně můžou doslova sáhnout – jak na ně v průběhu výkladu přijde řada (kromě mnoha vzácných kompletních trilobitů apod. máme ve vystaveném sbírkovém fondu i reálné dinosauří pozůstatky)... Studentům jsou průběžně kladeny otevřené otázky, navazující na jejich žitou zkušenost.
AKTIVITY
Odkrývání dinosaura
Výstup: žáci se dostávají do přímého kontaktu s fosilií v simulaci přirozeného prostředí a zakoušejí reálné metody jejího odkrývání.
Podstatnou částí náplně práce paleontologa jsou terénní práce. V Triloparku žáci odkrývají model dinosaura rodu Deinonychus v životní velikosti. Jejich úkolem je precizně očistit kostru od písku, v němž je pohřbena, a do pracovního listu (resp. „terénního zápisníku) provést pečlivý zákres odkryté části, která je na obrázku vynechána. Na konci programu je vyhodnocen nejpečlivěji zpracovaný list a jeho autoři jsou odměněni věrnou replikou devonského trilobita.
Preparace vibrační jehlou
Výstup: žák se seznamuje s technikou preparace, navíc se dozvídá (resp. přímo zakouší) podrobnosti o vlastnostech sedimentárních hornin.
Pokud najdete zkamenělinu přímo v terénu, je zpravidla zčásti zakrytá horninou. Chceme-li ji studovat celou, musíme využít některou z preparačních technik. Klasickou metodou je využití vibrační jehly. V Triloparku si studenti zkoušejí, jaké to je – být preparátorem. Práce je opět skupinová (k dispozici jsou 4 vibrační jehly). Studenti mají k dispozici úlomky mimořádně bohatých vápenců s dobře patrnými schránkami prvohorní fauny.
Odlitky
Výstup: žák vytváří sádrové modely vyhynulých živočichů – posilována je jeho kreativita, je upozorňován na morfologické zvláštnosti jednotlivých druhů. Žáci jsou motivováni k týmové práci – a k vytvoření třídní kolekce.
Jednou z laboratorních technik, neodmyslitelně spjatých s paleontologií, je zhotovování odlitků. K dispozici máme kolem dvaceti silikonových forem, z nichž si žáci zhotovují své vlastní odlitky. Pedagog dostává brožurku s návodem, jak s odlitky dál nakládat (za využití mezipředmětových vztahů), až ke kýženému cíli: vytvoření „třídní sbírky" fosilií.
ZÁVĚR
Závěr se odvíjí převážně formou diskuse. Studenti jsou konfrontováni s vlastními poznatky, případně si mohou porovnat své vlastní objevy s publikovanou literaturou. Po diskusi následuje závěrečná evaluace (která i nám poskytuje cennou zpětnou vazbu)